“מדינת האיסלאם” – השלב הבא

עוד לא תמו כל "נפלאותיה"

גם אם תחוסל כארגון וכמדינה, שד הטרור הג'יהאדיסטי הקיצוני כבר ברח מהבקבוק והוא עלול להגיע, אם עדיין לא עשה זאת, לכל מקום בעולם

אחת מאבני היסוד של האסטרטגיה הצבאית של “מדינת האיסלאם” (שעד לפני שנתיים נקראה דאע”ש או ISIS) היא לתקוף בכוח גדול מטרה חלשה שניתן להכניעה ולכבוש אותה בקלות, ולא להתעסק עם מטרות חזקות בעלות יכולת עמידה איתנה. ההיגיון העומד בבסיסה של אסטרטגיה זו היא שכיבוש מטרה חלשה יעלה במחיר דמים קטן, וחשוב יותר – ההישג יעודד את רוחם של הג’יהאדיסטים ויפחיד את מתנגדיהם.

גם כיבוש שטח, אפילו שטח מדברי פתוח, שומם וריק כמעט מתושבים, מהווה הישג בעיני “מדינת האיסלאם”, שכן עליה לשחרר את כל האדמות הנמצאות תחת כיבוש הכופרים, והמראה על המפות מפחיד את הכופרים. הם יימנעו מלשלוח צבאות להילחם פנים אל פנים ב”מדינת האיסלאם”, מחשש שמא יפלו חיילים זרים בידי הארגון שיוצאו להורג בשחיטה מול המצלמות אחרי שיישאו “נאום” לראש מדינתם.

כך הצליחה “מדינת האיסלאם” להשתלט בקלות על למעלה ממחצית שטחה של סוריה, וכשליש משטחה של עיראק – אזורים שעיקרם הוא מדבר יבש, צחיח ודל באוכלוסין. בשבועות האחרונים מתנהלת נגדם מלחמה עקובה מדם: קואליציה של מדינות ובראשן ארה”ב מפעילה מטוסים והפצצה מן האוויר, המסייעת לכוחות קרקע של עיראק. התוצאה היא ש”מדינת האיסלאם” מאבדת שטחים נרחבים, ובמהלך השבועות האחרונים היא הפסידה כמעט מחצית משטחה.

בשטח שהוחזר לידי ממשלת עיראק נמצאות הערים רמאדי ופלוג’ה, ועתה, אחרי סדרת נצחונות, מתכונן צבא עיראק למלחמה הגדולה והחשובה: הוצאת העיר מוצול מידי “מדינת האיסלאם”. לכל ברור שהקרב על מוצול יהיה קשה, ממושך ויקר, אך אם מוצול תיפול, יכול הדבר להביא לקריסתה הצבאית של “המדינה האיסלאמית” כולה, גם בסוריה.

נוכח מצב עניינים זה, החליטה הנהגת “מדינת האיסלאם” להעביר את המלחמה אל החלקים הרכים של אויביה, וכך ניתן להסביר את סדרת הפיגועים הענקיים שהיו בבגדד בשבוע החולף, שבהם נפלו מאות חללים. אבל אירוע חשוב לא פחות הוא הפיגוע שביצעה “מדינת האיסלאם” בירדן ב-21 ביוני האחרון, שבו נהרגו שבעה ונפצעו 14 מלוחמי משמר הגבול הירדני, ממכונית תופת שחדרה אל תוך מחנה ירדני הנמצא באזור אלרקבאן על הגבול עם סוריה, שבו מצוי מחנה פליטים סוריים המאכלס כ-100 אלף איש. מכונית זו הייתה נעה בעבר בין ירדן וסוריה במשך תקופה לא קצרה, שכן ירדן העניקה אותה כסיוע לארגון מורדים סורי הנלחם נגד “מדינת האיסלאם”. נראה שפעילי “מדינת האיסלאם” החרימו או רכשו את המכונית מהארגון, העמיסו עליה כמות גדולה של חומרי נפץ, וכך זו חדרה ללא קושי אל תוך הבסיס. אירוע זה מדגים את היכולת המודיעינית של “מדינת האיסלאם”, ואת האופן שבו מנצל הארגון את השגרה כדי לתקוף את מתנגדיו.

אחרי מספר ימים ביצעה ירדן פעולת תגמול: כוח ירדני פשט על כמה מבסיסי “מדינת האיסלאם” בסוריה והרג, על פי דיווחיו, 28 מלוחמיה. אירוע נוסף קרה ב-4 ביולי, כששלטונות ירדן תפסו חוליה של “מדינת האיסלאם” באום אלבסאתין שמדרום לבירה עמאן. חברי החולייה היו סורים. פעולות אלה מצטרפות לאירועים נוספים הקשורים ל”מדינת האיסלאם” שאירעו בירדן בשנתיים האחרונות, ובמיוחד הפגנות תמיכה סוערות בארגון שנערכו בעיר מעאן שבדרום ירדן.

בית המלוכה מודע היטב לסכנות המאיימות על הממלכה, ומנסה בכל כוחו לשפר את מצב התושבים – האזרחים והפליטים – הנמצאים בירדן. כחלק מהמאמץ לפתור את בעיית האבטלה, צמצמה הממשלה את מספר האישורים לעובדים זרים, וכדי להרגיע את העניינים הדתיים, החליט משרד הפנים למחוק מתעודות הזהות את סעיף הדת. מחיקת הסעיף נועדה להקשות על קיצונים מוסלמיים שינסו לתפוס בני דתות אחרות – נוצרים ובהאאים – כדי לחסלם ככופרים.

ממלכת ירדן מודעת היטב לאווירה ולסכנות המקיפות אותה, והמלך נוקט צעדים כדי להדוף אותן.

 

שני תסריטים ליום שאחרי

המלחמה נגד “מדינת האיסלאם” מתקדמת, אומנם לאט אבל עד עכשיו השיגה מטרות חשובות. מלבד שתי הערים, צבא עיראק הצליח להחזיר לשליטתו חלקים מאזור אלאנבאר וכמה בסיסי צבא וחיל אוויר.

בסוריה קיימת אפשרות שצבא אסד יחד עם חיזבאללה, משמרות המהפכה ומיליציות אפגניות (“אלפאטימיון”) שהביאה איראן לסוריה, וחיל האוויר הרוסי, יצליחו לכבוש מידי “מדינת האיסלאם” את בירתה רקה, ואולי גם ערים נוספות. במקרה כזה יקשה על “מדינת האיסלאם” לתפקד, וייתכן מאוד שתקרוס.

במצב זה ייתכנו שני תסריטים הפוכים. האחד, שאחרי קריסת “מדינת האיסלאם”, כל לוחמיה יתייאשו, ירימו ידיים וייכנעו, או ינסו לברוח כל אחד על נפשו לכל מקום אפשרי, דוגמת מה שקרה באפגניסטן. ברחבי העולם יחושו מוסלמים שהאג’נדה האלימה והברוטלית של “מדינת האיסלאם” הביאה עליה את חרבו של העולם, ולכן אין ברירה אלא לנסח מחדש את מטרות מצוות הג’יהאד, להגביר את הקולות המתונים באיסלאם ולעשות כל מה שאפשר כדי להסיר מעל האיסלאם את אשמת הקיצוניות ותוצאותיה.

התסריט השני הוא הפוך לחלוטין.במקום להיות מרכז שלטוני וצבאי, יתפזרו לוחמי הארגון בכל רחבי העולם, ובכל מקום שאליו יגיעו, הם ימשיכו את הג’יהאד של “מדינת האיסלאם” נגד הכופרים. במקומות שאפשר, הם יתארגנו, ישיגו נשק, יקיימו מחנות אימונים ויתכוננו לג’יהאד נגד השלטון בארצם. במקום שבו מסוכן להתארגן, הם יישארו “זאבים בודדים” ויבצעו פיגועים כמו זה שהיה בבוסטון, בסן ברנרדינו, באורלנדו, בבריסל, בפריז, בטולוז, בדקה ובמקומות רבים אחרים.

נראה כי מה שיקרה הוא שילוב של שני התסריטים: אם תקרוס “מדינת האיסלאם” יהיו רבים מלוחמיה שיטענו שהם כלל לא הסכימו עם דרכה, הלכו אחריה בלית ברירה ושיתפו פעולה עם מפקדיה כדי לא להיות מטרה לסכיניהם וגרזיניהם. הם יופיעו בתקשורת בפנים גלויים, יספרו על החיים הקשים שחוו ב”מדינת האיסלאם” וינסו לעורר עליהם את רחמי דעת-הקהל כמו גם את רחמי מערכות המשפט במדינות שאליהן יגיעו. הם ינסו להוכיח שהם יכולים לשוב ולחיות חיים נורמטיביים, וחלק מהם אף יהפכו לתועמלנים דתיים שהמסר שיעבירו יהיה מתינות וקבלת האחר. יהיה מי שיגיד שהמטמורפוזה הזו מלאכותית ולא אמיתית, אך יהיו גם כאלה שיאמינו להם וייתנו להם הזדמנות “לחזור בתשובה”.

מנגד יהיו רבים שבקרבם תלהט אש הנקמה שתדחף אותם למעשים רדיקליים נוראים ואיומים נגד כל מי שייחשב בעיניהם כמי שתרם וסייע להריסת “מדינת האיסלאם”. הם יפיצו באופן מחתרתי תעמולה נגד החברות והמדינות שבהן הם חיים, וינסו לגייס אנשים להקמת תאי טרור.

שני התסריטים מבוססים על ההתרחשויות שארעו אחרי קריסת אלקאעידה ב-2002, והפיכתו מארגון מרכזי עם בסיסים, מחנות ובתי כלא, לרעיון המתפזר לכל עבר ברוח, או באמצעות התקשורת, נובט בכל מקום שאליו הגיעו הג’יהאדיסטים שבו אין דין ואין דיין, כמו חצי-האי סיני או לוב, למשל. כמו שאלקאעידה עדיין חיה ונושמת, בועטת והורגת כבר 15 שנים מאז ש”חוסלה”, כך גם יהיה עתידה של “מדינת האיסלאם”: גם אם תחוסל כארגון וכמדינה, שד הטרור הג’יהאדיסטי הקיצוני כבר ברח מהבקבוק והוא עלול להגיע, אם עדיין לא עשה זאת, לכל מקום בעולם.

 

* המאמר פורסם באתר “מידה.

** ד”ר מרדכי קידר הוא מרצה במחלקה לערבית וחוקר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר-אילן. http://mordechaikedar.com

 

http://www.israelnationalnews.com/Articles/Author.aspx/614

Print Friendly, PDF & Email