משפחתו של בראל חדריה שמואלי ז”ל דורשת ועדת חקירה חיצונית – בצדק!

משפחתו של לוחם מג”ב בראל חדריה שמואלי הי”ד דורשת וועדת חקירה חיצונית ולא וועדה מטעם הצבא.

ובצדק!

וועדת חקירה צבאית תצא מתוך הנחה שהשיטה והמערכת פעלו נכון ויש לחפש ליקוי נקודתי ואת האדם האשם בליקוי. ביטוי לתפיסה הזאת נשמע הבוקר במאמר של האלוף במילואים גיורא איילנדר שכתב, בין השאר: “באירוע… היה ככל הנראה כשל מבצעי אך לא כשל ערכי”.

ובזאת תסתיים החקירה.

רות סוף.

לעומתה, וועדת חקירה חיצונית עם חברים ישרים ואמיצים, ובסמכויות לא מוגבלות תחפש את השורשים העמוקים של הכשלים החוזרים שגרמו הפעם לאסון הנוראי של מותו של לוחם שיצא לקרב בידיעה שהמערכת רואה את השמירה על חייו כמשהו בעדיפות משנית.

תחום הבדיקה של הוועדה יתרחב מהחלון הצר של האירוע הנקודתי בגבול עזה למכלול רחב של כשלים יסודיים המגיעים לידי ביטוי בכל מקום בו מדינת ישראל אמורה להפגין עוצמה מול מי שמפרים בבוטות את החוק, פוגעים באזרחיה ובחייליה. הוועדה תבקר, ללא מורא את כל הרשויות כולל הרשות הצבאית, האזרחית וכן, גם את המערכת המשפטית.

 

במהלך איסוף המידע, הוועדה תבחן את התמונות שראינו בשנים האחרונות של כיתות חיילים וכלי רכב הבורחים תחת מטר של אבנים. היא תסקור את ההתפרעויות בערים המעורבות ואת התופעות המזעזעות של משפחות יהודיות בסכנת חיים המתחננות לעזרה מול תחנות משטרה שמסרבות לבוא. את המערכות המשטרתיות המוסיפות חטא על פשע ומתאנות דווקא לאזרחים שהתגוננו בפני הפורעים.

וועדת הבדיקה החיצונית תנסה להבין את התופעה בה במשך שנים גנבים נכנסים למחנות צבאיים לאור היום וגונבים רכוש כשקצינים וחיילים ניצבים בצד ומעדיפים “לא להסתבך”.

יבחן גם התפקוד של המערכת המשפטית בהגשת כתבי אישום במשוא פנים וענישה מקלה שאינה מהווה גורם הרתעה מתאים.

וועדת הבדיקה תנסה להבין את ההיגיון של מדינה המחוקקת חוק שמטרתו להפסיק מתן תמריצים לרוצחי אזרחים יהודים (חוק הקיזוז מכספי הרשות הפלסטינית) ובה עוקפת את החוק באמצעות “הלוואה”.

הוועדה תבחן את תפיסת ה”הכלה” שפשטה בדרגי הפיקוד במשטרה ובצבא – מילה מכובסת לרפיסות וכניעה לטרור ולפשע.

תבחן השאלה האם המקור הוא מערכות ההדרכה לדרגי הניהול והפיקוד בצבא ובמשטרה שהופרטו ונתנו במכרז לקבוצות בעלות תפיסת עולם זר?

רק כאשר תבחן כל התמונה ניתן יהיה להגיע לגורם השורש, אותו גורם ואותה תפיסה שמהווה את המקור המשותף לכל הכשלים.

 

אם לא תקום וועדה כזאת ואם מסקנותיה לא ייושמו אלא יצטרפו לעוד מסמכים שנגנזים סמוך להדפסתם יהיו עוד קורבנות ועוד וועדות ועוד “ריענון ההנחיות” ועוד “כשלים נקודתיים שאינם מצביעים על כשל ערכי”. ותיקון אמיתי לא יהיה.

 

כתב דן לנדא, חבר בפורום בוחרים בחיים של המשפחות השכולות ונפגעי הטרור

Print Friendly, PDF & Email