למה ממשלת ישראל רוצה לסייע כלכלית לרשות הפלסטינית?

רובנו מכירים את התופעה, שלרוב מתרחשת בסמיכות לחג הפורים. לפתע, לאורך היום ובעיקר בשעות הערב, יש ילדים שיוצאים לשחק ברחובות עם חזיזים ונפצים.
מעבר לסכנה שיש בחזיזים רבים, שעלולים לגרום לפציעות משונות ואף למוות, מדובר במטרד עבור רבים. המשטרה כידוע, מנסה להיאבק בתופעה ולמנוע מכירת חזיזים ובוודאי ובעיקר לילדים.
עכשיו תארו לכם, שיום אחד כל הילדים חובבי החזיזים היו מתאגדים ומתלוננים שנגמרו להם דמי הכיס לרכוש חזיזים. הייתם מעלים על דעתכם שמשטרת ישראל תתגייס לטובת אותם נערים ותעזור להם לפתור את משבר דמי הכיס רק כדי שיוכלו לרכוש חזיזים?
ומה בין השאלה ההיפותטית על גבול המופרכת לבין יחסי ישראל והרשות הפלסטינית? אסביר:
השבוע התבשרנו כי משלחת ישראלית יצאה לאוסלו כדי לדון בסוגיה כלכלית ו”להסדיר את המצב הפיננסי ברשות הפלסטינית”.
הרשות הפלסטינית במשבר כלכלי. הסיבות לכך מגוונות, שחיתות כספית, שחיתות ארגונית, ניהול משק גרוע ומדיניות פיסקלית בעייתית.
אז איך זה קשור אלינו? לפי דיווחים מסוף החודש הקודם, התברר שהרשות הפלסטינית חייבת לחברת החשמל הישראלית כחצי מיליארד שקל.
למרות זאת, ישראל ממשיכה לספק חשמל לרשות הפלסטינית, גם אם בכמות מעט מופחתת. בפועל, אזרחי ישראל נושאים את הנטל הכספי של הרשות הפלסטינית. זאת בזמן שבישראל יש משפחות שקורסות תחת נטל כלכלי שמנותקות מחשמל.
והסדרת החוב של הרשות הפלסטינית אינו בראש סדר העדיפויות של הרשות הפלסטינית.
לפני כשנתיים אמר אבו מאזן  “גם אם תישאר לנו רק פרוטה אחת, נוציא אותה על משפחות המחבלים והאסירים, ורק אחר כך נשלם לשאר האנשים.”
המשמעות היא שהמדיניות הכלכלית בפועל של הרשות הפלסטינית היא תעדוף משכורות למחבלים ולבני משפחתם.
עוד אזכיר כי יש חוק לקיזוז משכורת מחבלים מכספי הרשות הפלסטינית שאינו מיושם.
ונחזור לסוגיה ההיפותטית שבתחילת המאמר ונעמוד על ההבדלים. בניגוד לילדים שהם תמימים, שובבים ולרוב לא מכוונים ליצור נזק – הרשות הפלסטינית אינה גוף תמים. היא נשלטת על ידי ארגון הטרור אש”ף. היא מקדמת טרור נגד ישראלים ומשלמת משכורת למחבלים. בנוסף לכל, היא גם חייבת לא מעט כסף למדינת ישראל.
עכשיו כשהרשות נמצאת בקושי כלכלי, לא ברור מדוע ישראל נרתמת לסייע ולעזור להם בעיקר כשברור שאת החובות שלהם לציבור הישראלי שכבר כעת נושא בנטל, הם לא ממהרים להסדיר, ובטופ פריוריטי שלהם תשלומים למחבלים רוצחי ישראלים.
Print Friendly, PDF & Email