המערב חייב להתעורר – לארגוני הטרור יש כללי לחימה אחרים

האימפריאליזם המודרני, שהחל באמצע המאה ה19 עם המהפכה התעשייתית, הסתיים לכאורה לאחר מלחמת העולם השניה. אולם בסיס רעיונותיו, שהוא הפצת התרבות “הנכונה” ל”עמים הנחשלים” והבאת הקדמה האירופית אליהם – לא נעלמו מן העולם. יש תחושה כי המערב יודע מה טוב לעולם ורוצה להנחיל את דרכו למדינות השונות ממנו, בלי לתת את הדעת על כך שכמו שבני האדם שונים בדרך חשיבתם כך גם מדינות מאמינות ופועלות בדרכים שונות. דרך שמתאימה למדינה אחת לאו דווקא תתאים למדינה אחרת. 

הדבר נראה לעין בהתמודדות הפיזית של המערב מול המזרח. את תוצאות פעולותיה של ארצות הברית במטרה להנחיל דמוקרטיה בעיראק ואפגניסטאן, ניתן לראות עד היום. כך גם מדינת ישראל ומדינות מערביות נוספות, המנסות לתקשר עם המזרח בדרכים דמוקרטיות. התנהלות המדינות האלה מצביעה על בעיה משמעותית ומראה את חוסר ההבנה של המערב את המזרח. לעומת המערב, המזרח מבין היטב איך המערב עובד ואף מנצל זאת לטובתו.

ארגוני הטרור הם דוגמה מצוינת לכך. מצד אחד הם מתלוננים על דיכוי, אפרטהייד, ג’נוסייד ועוד שלל מילים הלקוחות מהטרמינולוגיה המערבית ואשר רוב האנשים אינם מבינים את משמעותן, ומצד שני ארגונים אלה לא בוחלים בשימוש באמצעים ואדרבה – מצדיקים את פעולותיהם ב”דיכוי” שהם עוברים.

כך נוצר מצב בו המדינות המערביות מפתחות אמפתיה כלפי הטרור ואף תומכות בו, מה שיכול לגרום למלחמה בקנה מידה שלא דמיינו. בזמן שהמערב מכיל ואף מסייע לארגוני/מדינות טרור ארגונים אלה צוברים כוח ליום פקודה. מדובר בסיטואציה של מלחמה בה צד אחד מכבד נורמות מסוימות וצד שני מצפצף עליהן, וזהו מצב בלתי אפשרי. המלחמה שמתנהלת בין מדינה ישראל לארגון הטרור חמאס בעזה, היא כזאת. ישראל מצדה משתדלת לא לפגוע באזרחים חפים מפשע, אולם חמאס מצדו יורה בלי הבחנה ורוצה לגרום לכמה שיותר נזק והרוגים. למרות זאת העולם המערבי ממשיך לגנות את מדינה ישראל על “פשעיה” וממשיך להזרים כספי סיוע לעזה שכביכול מגיעים לאזרחים, אך לא למעשה.  

בעיה זאת תתפוצץ לנו בפנים וכשאני מתכוון לנו אני מתכוון לעולם המערבי, אשר אינו מבין כי העולם המזרחי צוחק לו בפנים. כמובן שאינני מכליל את כל העולם המערבי או את כל העולם המזרחי, אולם צריך להבין כי יש גישות שונות להנהגה. כאשר אתה מתמודד מול ארגון טרור אי אפשר להילחם מולו בכלים שאינו מכבד, צריך להביסו. המדיניות של המערב חייבת להשתנות, אחרת יתעוררו ויקומו ארגוני הטרור במזרח וישמידו את מדינות המערב. מדינות במזרח אשר תומכות בארגוני הטרור בעולם, אל להם לחשוב כי ארגונים אלה יפסחו עליהן, הם פשוט ירדו לסוף הרשימה.

אסור לנו לקדם מדיניות קיצונית אשר תוביל למלחמות, אנו צריכים לשנות תפיסה ולהבין כי העולם מתמודד כרגע עם ארגוני טרור הרוצים להשמידו ולהשליט עליו את דרכו הפונדמנטליסטית.

Print Friendly, PDF & Email