לסגור את יחידת נצח יהודה? זה המחיר הכבד שלא מדברים עליו

הקריאות לפירוק גדוד נצח יהודה עלולות להביא לסיום הגיוס החרדי לצה”ל ולהרס התקווה לצעירים רבים שמצאו את עצמם בזכות הגדוד המיוחד.
לאחרונה שוב צפו הקריאות לפירוקו של גדוד נצח יהודה ופיזור חייליו בכלל צה”ל. אם הדבר אכן חלילה יקרה הרי מדובר בעמל של שנים רבות שירד לטמיון תוך כדי גדיעת האפשרות של צעירים רבים מהמגזר החרדי שלא מצאו את עצמם בעולם הישיבות להשתלב בתעסוקה ובחברה הישראלית.
ראשית, גדוד נצח יהודה לא הוקם על מנת לספק מספרי מתגייסים לצה”ל, הגדוד הוקם על מנת לתת מענה אמיתי לבעיה שהלכה ופשטה בציבור החרדי, נערים רבים מבתים ממעולים שלא מצאו דרכם בעולם הישיבות והיה כפסע בינם לבין הרחוב על כל משמעויותיו הקשות. בעת הקמת הגדוד צעדו רבנים מהציבור החרדי במקומות שלא שיערו כי רגלם תדרוך בו וליקטו נערים לטובת הקמת מסלול נצח יהודה.
למען האמת לרבים במגזר החרדי מדובר היה בפתרון הנוח ביותר, מצד אחד קיימת מסגרת האוספת לתוכה את הנוער המתמודד ומצד שני יכלו להמשיך ולהתנגד לגיוס החרדי לצה”ל ואף לתקוף את הגדוד עצמו, רבנים רבים ומובילים נתנו את ההכשר שבשתיקה לגדוד.
הגדוד שהחל את דרכו כפלוגה קטנה הפך במהירות רבה לאחד הגדודים הגדולים והיעילים בצה”ל ויוכיחו על כך הפרסים הרבים אותם קיבל הגדוד במעלה הדרך.
לאחר שנתיים של שירות פעיל כלוחמים יוצאים חיילי הגדוד לפרק המשימה, זמן בו הם משלימים בגרויות, לומדים מקצוע או מתחילים לימודים אקדמיים כשאחוז ניכר מבוגרי הגדוד אכן משתלבים בתעסוקה. סקרים שנערכו בעבר גילו כי למעלה משמונים אחוזים מבוגרי הגדוד השתלבו בצורה מוצלחת בשוק התעסוקה הישראלי.
משנה לשנה מספרי הגיוס החרדים עולים ואכן הוקמו פלוגות נוספות בחיל האוויר ובחטיבות הצנחנים וגבעתי, אבל גיוס חרדים במהותו הוא לוחמי גדוד נצח יהודה.
אין ספק כי המקרים האחרונים בגדוד מזעזעים ומטלטלים ומחייבים טיפול שורש מעמיק בבעיות, אבל מעולם לא שמענו קריאה לפרק גדוד כזה או אחר כאשר התרחשו בו אירועים קשים לא פחות בהם אף נהרגו חיילים. קיימת התחושה כי אותם שהיה משתלם להם פוליטית לזעוק את זעקת השוויון בנטל הרי שכעת אותם הגורמים מזהים ששווה לזעוק פוליטית נגד הגדוד.
בואו, תפרקו בבקשה את גדוד נצח יהודה, במקום גיוס של מאות למסלולי הלוחמה בשנה תקבלו מתגייסים בודדים שגם להם ככל הנראה לא יהיה קשר חזק ביותר לציבור החרדי. נכון, יש סטיגמות רבות על חיילי הגדוד וחלקן אף נכונות, אבל חייל המגיע מהמגזר החרדי יהיה זקוק לסביבה התומכת והעוטפת. אגלה לכם סוד קטן, חייל חרדי מסתדר טוב יותר בגדוד נצח יהודה מאשר המרתים בפלוגות החרדיות בחטיבות הלוחמות.
תפרקו את הגדוד ובעוד כמה שנים נפגוש את אותם הנערים במקומות אחרים בהם המדינה תוציא כסף רב על הליכי השיקום שלהם, נחזור לשנת 1999 בה הרבנים ליקטו את אותם הנערים מהרחוב, אבל עכשיו לא יהיה לאן לשלוח אותם.
גדוד נצח יהודה הוא לא עוד גדוד, הוא גדוד שנתן חיים חדשים לנערים שכבר איבדו את האמון והתקווה בעצמם, הוא גדוד שהפיח חיים חדשים באותם שלא מצאו את עצמם במסגרות החרדיות התורניות.
מלבד זאת, סגירת גדוד נצח יהודה יגרום לחיסולו המהיר של מסלול שח”ר העורפי המיועד למתגייסים נשואים או בוגרים, מי ירצה להתגייס למערכת המתייגת את החרדים כבעייתיים מי ילך כעת מול הקהילה ויעלה על מדים.
חיילים רבים בגדוד יספרו לכם כי הגדוד הוא הבית שלהם פשוטו כמשמעו, אין להם לאן ללכת. המשפחה הראתה להם את הדלת וגורמים רבים בציבור החרדי מתכחשים להם. עובדתית גדוד נצח יהודה הוא הגדוד עם מספר מטופלי הת”ש הגבוה ביותר בצה”ל. אז נסגור כעת את המקום היחיד שמהווה עבורם מפלט ופתרון?
מציע לאותם פוליטיקאים בעלי היד קלה על הטוויטר לחשוב מספר רגעים לפני שכותבים את אשר העולה על לבם. יש פה נשמות טהורות העשויות לאבד את עולמן בפליטת קולמוס שלכם.
Print Friendly, PDF & Email