כרוניקה של כישלון ידוע מראש: אף אחד לא עוצר את ההסתננות בגדר

כרוניקה של כישלון ידוע מראש מתחילה כשאין אדם הנושא באחריות ואת נטל האשמה בכשלון.

כך קורה כעת בגדר הביטחון בין כפרים פלשתינים לישובים ישראלים כולל כפר סבא, רעננה וכן גם תל אביב.

לפני שאציג דוגמאות לחוסר המשילות ושאננות היתר, הנוגעות לכל ישראלי במדינת ישראל, אסקור בקצרה את הרציונל שבגינו הוקמה הגדר. בעקבות מאות הקורבנות מפיגועים קשים שמדינת ישראל ידעה, זוהה הצורך להקים מכשול קרקעי שירסן את נחיל המחבלים. נבחרי ציבור ואנשי ביטחון יזמו ודחפו את המיזם הלאומי שנקרא ‘גדר הביטחון’. אורכה המשוער של הגדר הוא 720 ק”מ, והיא נבנתה בכדי למנוע מעבר בלתי מורשה של ערבים מיהודה ושומרון לעבר מרכזי אוכלוסייה ישראליים במטרה לסכל חדירה של מחבלים. הגדר הוקמה וצוידה במיטב הכלים הטכנולוגיים לזיהוי עצמים, אמצעי תצפיות ואמצעי מניעה למעבר חופשי. לאחר שהוקמה הגדר היקף פיגועי ההתאבדות ירד והביטחון שב באופן יחסי.

כיום, 20 שנה אחרי הקמת גדר הביטחון, המצב שונה לחלוטין. בגדר שהושקעו בה סכומים אדירים של מעל ל 9 מיליארד ש”ח, לא כולל זמן העבודה של שופטים שעסקו בערעורים של ארגונים שתולים, אנשי ביטחון שבנו ועיצבו את תוואי הגדר, נבחרי ציבור שדחפו ועוד, הגדר פרוצה לאין מפריע. לפי הערכות שוהים במדינת ישראל בכל יום כ-40,000 שוהים בלתי חוקיים שמסתננים מפרצות בגדר. וכשאני כותב פרצות, אני מתכוון לפרצות שמשאית יכולה לעבור דרכן.

בפעמים שנכחנו, פעילי אם תרצו בשטח יחד עם פעילי פורום 55 – פורום אזרחי של תושבי האזור שמנסים לקדם מודעות (ציר מקביל לקרני שומרון – קלקיליה), במקומות בהם יש מעבר מרוכז של הסתננויות, ראינו שהמשטרה והצבא עומדים במרחק של עשרות מטרים ואינם עושים דבר. עצימת עיניים מכוונת.

אין בר דעת שיכול להתכחש לסיכון הקיים בהסתננות בלתי מבוקרת. לצבא אין באמת יכולת לדעת האם למסתנן אחד בין אלפים שעוברים בגדר יש נשק או רצון לבצע פיגוע. מעברי הבידוק אינם רלוונטיים כשאפשר לחדור דרך פרצה כמה מאות מטרים מערבה, ללא בידוק וללא תור. לא מזמן שמענו על פיגועים שונים בתל אביב ובירושלים שבוצעו על ידי מסתננים ערבים.

ובפשיעה הפלילית, גם כאן לגדר תפקיד פוטנציאלי מרכזי מאוד. לפי ראש השב”כ לשעבר, ח”כ אבי דיכטר, כ-80% מפשיעת הרכוש במדינת ישראל – עוברת לתחומי הרשות הפלשתינית. זאת אומרת, בסבירות גבוהה מאוד שמחשב או קורקינט חשמלי שנגנב מעבר לגדר  – יגיעו לרש”פ! מדובר בקטסטרופה רצינית שאנחנו לא רואים את מערכת האכיפה עושה את עבודתה.

בעבר גם חשפנו בתנועת ‘אם תרצו’, תיעוד של חתן ערבי הגר בישראל מעביר את כלתו משטחי הרש”פ דרך פרצה בגדר ההפרדה לקול תשואות חבריו ובני משפחתו. הם כל כך התלהבו שפרסמו את התיעוד לרשת Tik Tok – אפרופו איחוד משפחות. בתחקיר נוסף של ‘אם תרצו’ חשפנו חברת תיירות פלשתינית שמארגנת טיולים מאורגנים לערבים מעבר לגדר לחוף הים בתל אביב ומקומות נוספים בכל רחבי הארץ, כשהמעבר הוא דרך פרצות בגדר.

אחד הגורמים המרכזיים לכישלון הגדר ולאפקטיביות הירודה שלה, הוא שאין גוף אחד הנושא באחריות טוטאלית לתפעולו. צה”ל, אחראי על הגדר מהצד של יהודה ושומרון, ובצה”ל עוסקים פחות במישור הפלילי אלא יותר בסיכול, איתור וניטור פעילות חבלנית עוינת. לעומת זאת, מצידו האחר של הגדר, אין גוף שאחראי ואמון על תפעולו וזוהי מחזוריות האירועים חלילה.

לאור השילוב בין הסכנה הביטחונית המיידית, המגמה הפלילית והפגיעה בביטחון – לכל אזרח במדינת ישראל צריך להיות אכפת מתיקון הפרצות הגדר. גם מאכיפת סמכויות ביטחוניות למניעת הסתננות והשחתה של הגדר. מדובר בביטחון של ילדינו ושלנו.

Print Friendly, PDF & Email