ההשלכות של הסרת הסנקציות על איראן

לאור ההסכם ההולך להיחתם בווינה, ארצות הברית ככל הנראה תסיר את הסנקציות שהטילה על איראן. פעולה זו תזרים לאיראן מיליארדי דולרים, תעשיר את קופת המדינה האיראנית ותשחרר אותה מהלחץ שחנק אותה בשנים האחרונות ואף הביא אותה למשבר כלכלי גדול. ביטול הסנקציות משפיע באופן ישיר על המאבק בין איראן לישראל. איראן, ללא הסנקציות, תוכל להזרים כספים גדולים משמעותית לארגוני הטרור הנתמכים על ידה, והקוראים למלחמה בישראל. חיזבאללה, חמאס, הג’יהאד האסלאמי, הח’ותים בתימן וארגני טרור אחרים, יקבלו אמצעי לחימה מתקדמים, על מנת שישמשו אותם נגד ישראל. הסרת הסנקציות תאפשר למדינות לנהל קשרי מסחר עם איראן, והיא תוכל להמשיך בפעולותיה הטרוריסטיות בעולם באין מפריע. לא רק על ישראל תשפיע הורדת הסנקציות, גם שאר העולם צריך לחשוש ממהלך זה.

האיראנים, שפועלים לרוב באמצעות שליחיהם מול האמריקאים ומול מדינות אחרות יפעלו עתה ביותר עצמה. איראן רואה שככל שהיא מגבירה את התקיפות שלה, ככה היא מקבלת יותר בהסכם הגרעין. ויותר מכך. בארצות הברית מתנהל שיח על הוצאת “משמרות המהפכה של איראן” מרשימת ארגוני הטרור. זוהי דקירת סכין בכל בעלי בריתה של האמריקאים שנפגעו מארגון טרור זה. אין ספק כי האיראנים יודעים לנהל משא ומתן ברמה גבוהה מאוד, לעומת שאר העולם, שממשיך להתרפס ולתת להם כל דבר שהם רוצים. גם המדינות הסוניות רואות בהסכם הקרב ובא תקיעת סכין בגבם על ידי מעצמות אירופה וארצות הברית. נראה כי מדינות אלה יפנו עתה יותר לכיוון של סין ואולי אף לרוסיה, ויחזקו עמם קשרים. 

ישראל כמדינה שצריכה לסמוך על עצמה בדאגה לביטחונה, חייבת להילחם בהסכם הרע הזה ולסכל את התחמשות איראן בנשק גרעיני, בכל מחיר. ישראל חייבת להמשיך למנוע מאויבותיה נשק שובר שוויון דבר שיהיה קשה יותר אם יוסרו הסנקציות וכוחה של איראן יגדל. 

חוסר התגובה של הממשלה בישראל לנעשה בווינה, בעוד הם דוחפים את ראשם במלחמה בין רוסיה לאוקראינה, מראה על חוסר הבנה קריטי באיומים הביטחוניים על ישראל. זוהי הפקרות לא ברורה, בה הממשלה מתעלמת מאיום קיומי על אזרחי המדינה. הממשלה עסוקה בלהציף את המדינה בפליטים ולשנות את צביונה ממדינה יהודית למדינת כל אזרחיה, מהלך שיגרום לאיבוד זהותנו. הממשלה הבאה תצטרך להשקיע מאמץ אדיר כדי לתקן את הטעויות שנעשות בתחום הביטחון והזהות היהודית-ישראלית.

Print Friendly, PDF & Email