מה בין איימן עודה למתנגדי הרפורמה?

מה בין איימן עודה למתנגדי הרפורמה?
מאת: אל”ם (מיל’) טל בראון

יו”ר הרשימה המשותפת, ח”כ איימן עודה, פרסם ב-10 באפריל 2022 בדף הפייסבוק שלו סרטון שצולם בשער שכם בירושלים ותורגם באדיבות תנועת “אם תרצו“, ובו דברי הסתה נגד מדינת ישראל: “בתקופה האחרונה נפגשתי עם קבוצות רבות מירושלים הערבית הכבושה. צעירים פלסטינים בעלי אזרחות ישראלית אמרו לי שפוגעים בהם ומשפילים אותם. חשוב לי להגיד לי מכאן, מבאב אל-עמוד, כי זהו שפל שאחד מבנינו יצטרף לכוחות הביטחון של הכיבוש. הכוחות שנמצאים כאן, משפילים את עמנו, משפילים את משפחותינו ומשפילים את כל מי שבא להתפלל במסגד אל-אקצא”.

ח”כ עודה לא רק שקרא לצעירים הערבים שלא להצטרף לכוחות הביטחון, אלא הגדיל לעשות כשקרא לאלה שעובדים בהם – למרוד: “העמדה ההיסטורית שלנו היא שנהיה עם בני עמנו כדי לגמור את הכיבוש הרצחני, כדי שתקום מדינת פלסטין ושיונפו דגלי פלסטין על חומות ירושלים – ושיחל השלום על אדמת השלום. אסור שהצעירים יצטרפו לכוחות הכיבוש. אני קורא לצעירים שכבר הצטרפו, שהם לא יותר מאחוז אחד, בסך הכול כמה אלפים, שההצטרפות שלהם מעליבה ומשפילה, אני קורא להם – תזרקו להם את הנשק בפרצוף ותגידו להם שהמקום שלנו לא איתכם. לא נהיה חלק מהעוול ומהפשע. המקום שלנו עם הצדק והאמת – נגד הכיבוש. המקום שלנו הוא המקום הטבעי, חלק אציל מהעם הערבי הפלסטיני, ובמלחמה הצודקת בשביל להביא לסיום הכיבוש הפושע. בשביל שיחל השלום על אדמת השלום”.

 

ביקורות ותגובות קשות

דבריו אלו של ח”כ עודה זכו בשעתם לביקורת חריפה מצד אישי ציבור רבים. השר לביטחון פנים בזמנו, עמר בר לב, אמר כי מדובר ב”אמירה מקוממת, מסוכנת וחסרת אחריות”.

ח”כ ניר ברקת אמר: “דברי ההסתה וההמרדה העולים עד כדי בגידה של איימן עודה – מחייבים חקירה פלילית דחופה והעמדה לדין. פניתי הערב במכתב ליועצת המשפטית לממשלה ובו ביקשתי כי תורה למשטרה לזמן את עודה לחקירה פלילית מיידית ולהעמידו לדין. לא ייתכן שבזמן שמדינת ישראל מתמודדת עם גל טרור רצחני, קורא חבר כנסת בישראל למרד של האזרחים הערבים ופוגע בביטחון המדינה”.

ח”כ ישראל כץ מהליכוד כתב בחשבון הטוויטר שלו ואמר בראיון לתקשורת בעקבות דבריו של עודה: “קריאתו לשוטרים מוסלמים להשליך את הנשק, בזמן שישראל נמצאת בעיצומו של מאבק מול טרור פנימי וחיצוני, היא הסתה חמורה שעלולה להוביל לאלימות כנגד השוטרים ולפגיעה בביטחון המדינה. מקומו של עודה אינו בכנסת, אלא בבית הסוהר”.

ח”כ אופיר כץ מהליכוד פנה ליועמ”שית ולפרקליט המדינה בדרישה לפתוח בחקירה נגד עודה בחשד לעבירות המרדה והסתה: “בעיצומו של גל טרור נבחר ציבור קורא לצאת נגד כוחות הביטחון שמגינים בגופם ובחייהם על האזרחים. יש בכך משום קריאה ברורה לעידוד מעשי אלימות, לפגיעה בגופם ולמעשי טרור נוספים. יש בכך גם המרדה שעלולה להביא לשנאה ולאי נאמנות למדינה ולמשטרה וכן דבריו מיועדים לעודד מדנים ואיבה בין חלקי האוכלוסייה. להמרדה זו, הבאה מפי נבחר ציבור עלולות להיות השלכות הרות גורל על האוכלוסייה”.

סגן שרת הכלכלה דאז, האלוף במיל’ יאיר גולן, אמר בשעתו לאולפן ynet: “זו קריאה מיותרת וטיפשית, שבעיקר מזיקה לציבור הערבי במדינת ישראל”. כה אמר “מזהה התהליכים החברתיים” שלא השכיל לזהות את התהליך שעבר בעצמו ופסל בדבריו את ח”כ עודה, מבלי לדעת שגם תורו יגיע.

מזכ”ל מפלגת העבודה, ערן חרמוני, הגיב אף הוא על דבריו של עודה ואמר: “כמזכ”ל מפלגת העבודה, כאיש השמאל הציוני וכישראלי הדוגל בדו-קיום הזדעזעתי מקריאתו של חה”כ איימן עודה למרד של אזרחי ישראל הערבים המשרתים בכוחות הביטחון”.

עו”ד אייל בסרגליק, מומחה בפלילים ובעבירות צווארון לבן, התראיין בנדון בערוץ 7 ואמר: “החוק אוסר להסית או לשדל לעריקה משירות צבאי או משטרתי. להסיר את חסינות ח”כ עודה ולהעמידו לדין”. עוד הבהיר כי “אין כל ספק שהן מבחינת היסוד הנפשי והן מבחינת היסוד העובדתי של העבירה, בסופו של דבר מגיעים למסקנה שהעבירה הושלמה לכאורה במלואה”. בהמשך הוסיף ואמר “זה לא רק קריאה להמרדה לכאורה, אלא קריאה להמרדה במצב ביטחוני נפיץ של פיגועים קשים ביותר. באותה העת חבר הכנסת עודה מפיץ שנאה ומנסה לגרום למרי של חיילים ושוטרים ערבים”. לדבריו של עו”ד בסרגליק מדובר לא פחות מחתירה תחת אושיות המדינה גם כדמוקרטית ולא רק כיהודית. מסכם הוא באומרו: “זו התססה והמרדה. אנשים שלא נהנים מחסינות עמדו לדין על הרבה פחות מכך. עם כל הכבוד לזה שהוא מייצג ציבור שבחר בו, ואני מקווה שהוא לא מייצג אותם בפועל, צריך להסיר את החסינות ולהעמיד אותו לדין. זו לא שאלה של ימין ושמאל, אלא של שימוש ציני וזול לערעור ביטחונה של מדינת ישראל”.

בחדשות 12 ציינו כי בעקבות דבריו של ח”כ עודה פנתה המשטרה לפרקליטות בכדי לבחון האם מדובר בהסתה. זאת משום שנדרש אישור מפרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה בטרם תפתח חקירה נגד ח”כ מכהן.

חברי הכנסת ועו”ד בסרגליק מבססים את דבריהם על חוק העונשין, סעיף 109- “הסתה להשתמטות”, לפיו: (א) מי שהסית או שידל אדם החייב בשירות בכוח מזויין שלא ישרת בו או שלא יתייצב לפעולה צבאית, דינו – מאסר חמש שנים”. (ב) מי שהסית או שידל אדם המשרת בכוח מזויין לערוק משירותו או מפעולה צבאית, או סייע לו בעריקה, דינו – מאסר שבע שנים; לעניין זה, “משרת בכוח מזוין” – לרבות מי שמשרת לאחר שהתנדב לצבא הגנה לישראל לפי הוראות סעיף 17 לחוק שירות ביטחון [נוסח משולב], התשמ”ו-1986. (ד) מי שעבר עבירה לפי סעיף זה בתקופה שבה מתנהלות פעולות איבה צבאיות של ישראל או נגדה, דינו – מאסר חמש-עשרה שנים. סעיף רלוונטי נוסף הינו סעיף 106- “מרידה” לפיו: “המעורר מרידה או משתתף בה, דינו – מאסר חמש-עשרה שנים”.

 

מאי נפקא מינה?

לאחר קריאת התזכורת המקוממת לדברי ההסתה וההמרדה לכאורה של ח”כ איימן עודה בזמנו, והתגובות להן זכה משרים, חברי כנסת, אישי ציבור ומשפטנים, נותר לקורא הנאור לשאול ללא משוא פנים: מאי נפקא מינה לגבי קריאותיהם של מנהיגים ישראלים אחרים בעת הזו לסרבנות, אי ציות או אי התייצבות?

על מנת להמחיש את גודל האבסורד נסו למצוא את ההבדלים בין שתי המובאות. המובאה הראשונה הינה ציטוט מקורי מדבריו של ח”כ עודה: “אני קורא להם – תזרקו להם את הנשק בפרצוף ותגידו להם שהמקום שלנו לא איתכם. לא נהיה חלק מהעוול ומהפשע. המקום שלנו עם הצדק והאמת – נגד הכיבוש. המקום שלנו הוא המקום הטבעי, חלק אציל מהעם הערבי הפלסטיני, ובמלחמה הצודקת בשביל להביא לסיום הכיבוש הפושע”.

במובאה הבאה הוחלפו מספר מילים כך שיתאימו לעת הנוכחית ולרוח הדברים לכאורה: “אני קורא להם – תזרקו להם את הנשק בפרצוף ותגידו להם שהמקום שלנו לא איתכם. לא נהיה חלק מהעוול ומהפשע. המקום שלנו עם הצדק והאמת – נגד הרפורמה/ הממשלה. המקום שלנו הוא המקום הטבעי, חלק אציל בעם ישראל, ובמלחמה הצודקת בשביל להביא לסיום השלטון הפושע”.

האם מותר למנהיגים ישראלים לקרוא לאותם מעשי סרבנות רק משום שהם יהודים? מדוע אין הם נקראים לחקירה או זוכים לגינויים נרחבים ובוטים מכל קצוות הקשת הפוליטית באמצעי התקשורת השונים, הייתכן שיש כאן צביעות מטובלת בתירוצים מפותלים, מבדלים ומסובכים, או חלילה מניעים גזעניים סמויים?

קריאתו של ח”כ עודה באה על רקע אידאולוגי וחשש מצדו לעתיד המיעוט הערבי אותו הוא מייצג. לתפישתו מדינת ישראל הינה כובשת הפוגעת בזכויותיהם של בני עמו, ועל כן אין לשתף עם כוחות הביטחון שלה פעולה ולהביע בהם תמיכה כל עוד נמשך הכיבוש לתפישתו. את התירוץ של הסרבנים והמנהיגים המעודדים אותם לאחרונה, אתם כבר מכירים- חשש לעתיד המיעוט שלכאורה מצדיק לתפישתם את הפגיעה בצבא והפיכתו למעין כלי סחיטה נגד הממשלה הנבחרת.

 

סיכום והמלצות

ישנם קווי דמיון בין הקוראים לסרבנות, לאי ציות או לאי התייצבות על רקע אידאולוגי, שאינו נובע באופן מובהק מהדרישה לבצע פקודה בלתי חוקית בעליל. קריאה שכזו הינה פסולה מעיקרה וגובלת בפלילים, ככתוב בחוק העונשין, בין אם הטוענים הם אזרחי ישראל היהודים או הערבים.

הווה ברור כי ימצאו אי אילו הבדלים בין קריאותיהם של ח”כ עודה בשעתו לקריאות לסרבנות בעת הזו, אך רוח הדברים וגם חלק לא מבוטל ממהותם נותרת דומה, פסולה ומדאיגה. הקריאה לסרבנות הינה תופעה בזויה שיש להוקיעה מכל וכל. על צה”ל, המשטרה ויתר כוחות הביטחון להישאר לחלוטין מחוץ לגבולות השיח הפוליטי במדינת ישראל. כל הקורא או העושה בעבור פגיעה בהם באמצעות סרבנות לסוגיה- יש למצות עמו את הדין בהתאם לחוק, ללא דיחוי, ללא הפליה וללא משוא פנים.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email