פגיעה במאבק בהסתננות: כרונולוגיית אקטיביזם שיפוטי

פגיעה במאבק בהסתננות: כרונולוגיית אקטיביזם שיפוטי

מאת: ארז תדמור

2006 – בג”צ אוסר על החזקת מסתננים במתקני שהייה מכוח החוקים הקיימים ופותח את שערי המדינה לרווחה לעשרות אלפי מסתננים בלתי חוקיים.

2009 – המדינה נכנעת ומורתעת על ידי עתירות לבג”צ ומתחייבת בפני בית המשפט לא לאכוף את האיסור על העסקת מסתננים.

2012 – הכנסת מחוקקת תיקון לחוק למניעת הסתננות ומאפשרת כליאה לשלוש שנים במתקן חולות למסתננים שהוצא נגדם צו גירוש.

ספטמבר 2013 – הרכב של 9 שופטים פסל פה אחד את הסעיף המאפשר להחזיק במשמורת במשך שלוש שנים מסתנן שהוצא נגדו צו גירוש.

דצמבר 2013 – הכנסת מחוקקת תיקון נוסף לחוק למניעת הסתננות שמאפשר כליאה של מסתננים לשנה במתקן סהרונים שלאחירה יועברו למתקן חולות, מתקן חצי פתוח. החוק הוכח כיעיל ביותר ובתוך כשלושה חודשים עזבו מרצון את ישראל למעלה מ-4,000 מסתננים.

ספטמבר 2014 – בג”צ קובע כי התיקון לחוק אינו חוקתי וביטל את רובו.

דצמבר 2014 – הכנסת מחוקקת מחדש את החוק למניעת הסתננות וקובעת כליאה לשלושה חודשים בלבד במתקן סהרונים ולאחריהם שהייה של 20 חודשים במתקן חולות החצי פתוח.

אוגוסט 2015 – בג”צ פוסל בפעם השלישית את התיקון לחוק למניעת הסתננות לישראל וקובע כי תקופת הכליאה המקסימלית צריכה לעמוד על 12 חודשים לכל היותר.

אפריל 2020 – בג”צ מבטל את הסעיף בחוק הפיקדון המחייב מעסיקי מסתננים להפקיד 20 אחוזים משכרם בחשבון בנק נושא ריבית עד שיצאו מישראל.

 

(תודה לעו”ד יונתן יעקבוביץ מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית על ריכוז הנתונים ועל עבודת הקודש שהוא עושה בנושא מזה למעלה מעשור).

 

עשור וחצי הימין מזהיר כי מדיניות ההגירה המופקרת שמובילה מערכת המשפט מייצרת בעיה אסטרטגית לדורות ומובילה לאסון שיתפוצץ לכולנו בפנים. עמדה שבניגוד לחלוקת הכוח בכנסת, זוכה לרוב עצום בציבור הישראלי.

 

עשור וחצי מערכת המשפט דורסת את הכנסת והממשלה ומונעת מהן כל כלי אפקטיבי למאבק בתופעת המסתננים הבלתי חוקיים.

 

לבד מפסילת החוקים על ידי שופטי העליון מובילים היועצים המשפטיים ושופטים בערכאות נמוכות מדיניות מתירנית שמקבלת כמעט כל טענה, מופרכת וקלושה ככל שתהיה, של מבקשי מקלט ופותחת את שערי הארץ לרווחה.

 

היום פתח ג’וש בריינר מ’הארץ’ את הדיווח שלו מדרום תל אביב במשפט הבלתי נתפס הבא: “קשה להאמין אבל הדברים האלה קורים כרגע בדרום תל אביב”.

קשה להאמין?!?

למי בדיוק קשה להאמין?

אם ג’וש בריינר היה טורח לצאת מהבועה ומהסרט שהוא חי בהם הוא היה מגלה ש-80 אחוז מהציבור מבינים ומזהירים כבר שנים שמדיניות ההגירה המופקרת של שופטי העליון תתפוצץ לכולנו בפנים. כל מי שעיניו בראשו ידע שזו רק שאלה של זמן. אבל הבוקר ג’וש התקשה להאמין למראה עיניו.

 

אז הנה עוד טיפ בחינם לג’וש בריינרים שבינינו: האירועים היום בתל אביב הם אפילו לא המנה הראשונה. כולנו הולכים לשלם בריבית דריבית על ההפקרות שהובילה כאן מערכת המשפט ב-15 השנים האחרונות.

 

ועוד מילה לדמגוגים משמאל שמבקשים לגלגל את האחריות לבעית המסתננים על נתניהו מכיוון שביטל את הסדר הוצאת המסתננים מ-2018. ובכן לא רק שההסדר לא היה פותר את בעיית המסתננים, הוא היה מחמיר את הבעיה.

אכן, הוא היה מוביל להוצאת 16 אלף מסתננים, אך ההסדר היה מוביל לקליטת קבע של מספר כפול מכך, מוביל לאיחוד משפחות של עשרות אלפי מסתננים ולמעשה מעביר מסר הרסני שהיה יוצר תמריץ לחידוש ההסתננות לישראל.

טוב עשה נתניהו שהקשיב לאזהרותיהם של יונתן יעקבוביץ, שפי פז ואנשי השכונות שהתנגדו להסדר.

 

נסכם: הסידור שבו בג”צ והמשפטנים לוקחים לעצמם את הסמכות לפסול כל צעד, חוק ומדיניות ממשלתית אבל לא נושאים בשום אחריות לפסיקותיהם הוא עיוות אנטי-דמוקרטי, אנטי-מוסרי ומסוכן.

בשכונות בהם מתגוררים שופטי העליון אין הרי מסתננים והם יהיו האחרונים לשלם את מחיר מדיניותם המופקרת.

 

אחד העקרונות המרכזיים במשטר דמקרטי הוא הצמדת הסמכות לאחריות.

אם הכנסת היא הריבון ובעלת סמכות ההכרעה האחרונה, כפי שאמור להיות בדמוקרטיה מתוקנת, אזי הכנסת והממשלה שהיא בחרה הן הנושאות באחריות.

 

אם ביהמ”ש העליון הוא סמכות ההכרעה האחרונה, ובסמכותו לפסול כל מדיניות, חוק או חוק יסוד כי ככה מתחשק לשופטים, אזי ביהמ”ש הוא הריבון ועל כן הוא הנושא באחריות.

 

הטענה המוצדקת כלפי הממשלה והכנסת בנושא הזה היא אחת: עליכן לעמוד מול מערכת המשפט, להחזיר אותה לגודלה הטבעי ולשוב להיות הריבון שקובע את מדיניות ההגירה, הכניסה והשהייה בישראל.

לשם כך יש צורך ברפורמה שתשקם את הדמוקרטיה ותשיב את האיזון שהופר בין הרשויות. אבל הרפורמה הזו נעצרה כי השמאל מוכן לשרוף את המדינה, לרסק את צה”ל, לפגוע בכשירות המבצעית של טייסות ויחידות מודיעין מיוחדות, לפגוע בכלכלה ולאיים בקרע בעם ובמלחמת אחים כדי לשמר את עוצמתם המופרזת וחסרת הבלמים של המשפטנים.

 

והנה עוד טיפ, בחינם, לאנשי השמאל ההמומים שממשיכים לתמוך בעוצמה חסרת התקדים והאנטי-דמוקרטית ששופטי העליון גזלו לעצמם: סוגיית המסתננים היא רק נושא אחד שממנו קיבלנו היום טעימה מהשלכות המדיניות המופקרת שהשופטים מובילים.

אם לא נחזיר את המשפטנים לגודלם הטבעי ונשיב את יכולת המשילות לכנסת ולממשלה נקבל בשנים הקרובות שורה ארוכה של קטסטרופות ואסונות מעשי ידי המשפטנים שיתפוצצו לכולנו בפנים – ביו”ש, בנגב, בגליל ובערים המעורבות.

מי שמתנגד לרפורמה מוביל אותנו ישירות ובאופן בלתי נמנע לאסונות הללו.

Print Friendly, PDF & Email