ישראל מפסידה במלחמה התודעתית – אבל זה לא אומר שהצדק לא איתה

ישראל מפסידה במלחמה התודעתית – אבל זה לא אומר שהצדק לא איתה
מקור באנגלית: אמילי הופמן
עיבוד ותרגום לעברית: ענבר כהן

 

עם כל הקריאות לאלימות ואינתיפאדה שסוחפות את הרחובות בערים גדולות ברחבי העולם כמו ניו יורק, שיקגו ולונדון, עולה השאלה, מדוע כל כך הרבה אנשים בעולם נוקטים בעמדה כל כך אנטי ישראלית, ומאיפה זה מגיע?

מאז השביעי באוקטובר, הסיקור של ישראל בכלי התקשורת הזרים עלה שלב, וכלי התקשורת הבינלאומיים השונים במימון איראן וקטאר נעשו כל כך להוטים להשמיץ את ישראל על מלחמתה הצודקת נגד חמאס, עד שסטודנטים באוניברסיטאות נענו לקריאה, הקימו מאהלים, הפגינו ואף השתתפו בשביתות רעב למען מטרה עמומה שרובם אפילו לא חשבו עליה או ידעו על קיומה ב -6 באוקטובר. 

קל להצביע ולהגיד שיש שנאת יהודים משורש אנטישמי במסווה של “אנטי-ציונות” ברשתות חברתיות כמו טיקטוק, פייסבוק ואינסטגרם. אך יש לזכור שאמנם המדיה החברתית בהחלט משחקת חלק גדול בהפצת התעמולה השקרית והאנטי ציונית, אבל בסופו של דבר היא רק שופר לסוכן גדול יותר. ארגוני חדשות כמו CNN, NBC ואחרים משתמשים בעקביות במונחים כמו “כיבוש” ו”אפרטהייד” כאשר הם דנים בישראל, גם כאשר הוכח שהמונחים הללו רחוקים שנות אור מלהיות נכונים. הרשתות החברתיות פשוט חוזרות על השקרים המתוארים בגופי החדשות המוכרים.

מתוך הבנת המצב, ישראל יצרה נוכחות אקטיבית ברורה ברשתות החברתיות ואף מינתה דוברים בשפה האנגלית כמו נועה תשבי ואילון לוי (ששניהם כבר לא בתפקידים האלו) כדי להתמודד עם ההטיה האנטי-ישראלית בכלי החדשות הבינלאומיים. למרות המאמצים של ישראל, הקהל הפרו-פלסטיני חלחל לחלקים רבים בחברה המערבית, מאינסטגרם וטיקטוק ועד לקמפוסים ומכללות. הם הצליחו להשמיע את קולם באופן רם ובהיר.

אף על פי כן, למרות שישראל והמחשבה הציונית מדוכאים בתקשורת העולמית, חיוני לזכור שתפיסה ציבורית, גורפת ככל שתהיה, אינה בהכרח שוות ערך לאמת. העמידה לצד העם היהודי לא תמיד הייתה העמדה הפופולרית ביותר, אבל היא תמיד הייתה הנכונה. בעידן החדש הזה שבו מידע שגוי מופץ חדשות לבקרים ותעמולה פרו פלסטינית נוכחת בכל מקום, לנו נותר רק לקוות שהאמת תנצח בסופו של דבר. כל עוד הקרב על דעת הקהל ממשיך להתנהל, נותר לראות מי ייצא מנצח בעידן הדיגיטלי החדש הזה. כפי שההיסטוריה הוכיחה, לעולם לא ניתן לכבות את כוחם של האמת והצדק במלואם, לא משנה עד כמה הנסיבות עשויות להיות מאתגרות ולא הוגנות. זה תלוי בכל אחד מאיתנו לחפש את העובדות ולעמוד איתנים בתמיכתנו בישראל ובעם היהודי.

 

Print Friendly, PDF & Email